Історія

Друк

Середа, 15 жовтня 2008, 16:54

Camenecensis-mapУ 1378 у папа римський Григорій XI заснував в Кам'янці, який в цей період входив до складу Великого князівства Литовського католицьку єпархію. Першим єпископом став Вільгельм з ордена домініканців. У цей же час в місті був побудований перший дерев'яний Кафедральний собор. З XV століття Кам'янець у складі Речі Посполитої, кафедра єпископа в місті зберігалася весь час аж до загибелі цієї держави за винятком періоду 1672-1699 років, коли Кам'янець перебував під владою Османської імперії, тоді єпископ жив у Львові.
У 1792 році в результаті Другого поділу Речі Посполитої Кам'янець увійшов до складу Російської імперії. Катерина II провела реорганізацію латинських єпархій на придбаних землях. Кам'янець-Подільський став центром Кам'янецької і Самогітської єпархії, якій були підпорядковані кілька суфраганних дієцезій. Згодом Кам'янецька та Самогітська єпархія була розділена, Кам'янець-Подільський знову став центром Кам'янецькій єпархії. Статус Кам'янця центром однієї з латинських католицьких єпархій Російської імперії був підтверджений в конкордаті між Святим Престолом і Росією 3 серпня 1847 року.
Польське повстання 1863 року і його придушення супроводжувалося низкою репресивних заходів по відношенню до Католицької церкви. У 1865 році Кам'янець-Подільська дієцезія була ліквідована російською владою, у 1883-1918 роках колишній дієцезія мала статус Апостольської адміністратури. 22 вересня 1918 року Кам'янецька єпархія, територія якої входила до складу Української держави гетьмана Скоропадського, була відновлена. Відновлення єпархії було схвалено Святим Престолом.
Зі встановленням Радянської влади Католицька церква зазнала репресій. Кам'янецький єпископ Петро Манковський був арештований в 1923 році і згодом висланий до Польщі. У 1926-1930 роках функції апостольського адміністратора Кам'янця-Подільського виконував священик Ян Свідерський. У 1930 році і він був, у свою чергу, арештований і двома роками пізніше висланий до Польщі, після чого Кам'янецька єпархія фактично припинила своє існування.
Друге відновлення єпархії відбулося у 1991 році після повалення радянської влади та відновлення державної незалежності України. 16 січня 1991 року єпископом Кам'янця став Ян Ольшанський. 4 травня 2002 року його змінив Леон Максиміліан Дубравський. У травні 2002 року на частині території кам'янецького дієцезії було утворено дві нові єпархії - Харківсько-Запорізьку і Одесько-Сімферопольську. Допоміжним єпископом з 20 жовтня 2006 року служить Ян Нємець.
Главная